Minister Szumowski brał udział w „praniu pieniędzy”? Lipne oświadczenie majątkowe? Stonoga wyjaśnia [WIDEO]

Jak podaje Gazeta Wyborcza, według ostatniego oświadczenia majątkowego ministr zdrowia Łukasz Szumowski ma 1134 zł oszczędności, ale wartość spółki Szumowski Investments, której właścicielem jest jego brat Marcin, a udziałowczynią żona Anna, przez ostatnie 4 lata wzrosła 1000 razy – z 40 tys. do 40 mln zł.

Udziały, które należą teraz do Anny Szumowskiej, wcześniej były własnością Łukasza Szumowskiego. Polityk PiS przepisał je na żonę przed tym, jak w 2016 roku został wiceministrem nauki w resorcie Jarosława Gowina. Podobnie postąpił z udziałami w kilku innych spółkach. Od 2008 roku Łukasz Szumowski ma rozdzielność majątkową z żoną.

„W oświadczeniach majątkowych ministra nie ma jednak śladu pieniędzy ze zbycia udziałów w kolejnych spółkach. A chodzi duże kwoty. Największa – 4 mln 390 tys. zł – pochodziła ze zbycia 87 804 udziałów w spółce Vestera, którą prowadził z bratem” – piszą Wojciech Czuchnowski i Judyta Watoła.

Dziennikarze pytają także, skąd się wziął tysiąckrotny wzrost wartości spółki Szumowski Investments przez ostatnie 4 lata. „Porównywanie dwóch wskazanych i niezwiązanych ze sobą kwot [40 tys. i 40 mln 400 tys.] jest błędne i nieuzasadnione w świetle obowiązujących przepisów prawnych” – odpowiedział im brat ministra Szumowskiego. Zdaniem dziennikarzy, „jego odpowiedzi raczej zaciemniają, niż wyjaśniają wątpliwości”.

„Gazeta Wyborcza” poprosiła Marcina Szumowskiego o zestawienie zawierające informację o tym, ile pieniędzy na projekty udało się zdobyć jego spółce OncoArendi Therapeutics w każdym roku od momentu jej założenia. „To pokazałoby, jak bardzo urosła wartość projektów, od kiedy jego brat Łukasz został wiceministrem nauki, a potem ministrem zdrowia. Czekaliśmy ponad dwa tygodnie, ale Szumowski zestawienia nie przysłał” – piszą dziennikarze.

A tak o sprawie wypowiada się Stonoga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *