Wielka Brytania planuje kupić 30 mln szczepionek na Covid-19 do końca września!

Wielka Brytania przygotowuje się do masowych szczepień swoich obywateli. 66 milionowe państwo, zakupi wstępnie 30 mln szczepionek na koronawirusa. Czy Polacy mieszkający na wyspach mają się czego obawiać?

Jak podaje Rzeczpospolita.pl –

Są plany wprowadzenia na rynek szczepionek przeciw COVID-19 dla 30 mln osób do września tego roku, o ile testy kliniczne zakończą się powodzeniem” – poinformował minister ds. handlu i przemysłu w rządzie Borisa Johnsona, Alok Sharma.

Minister Wielkiej Brrytani poinformował w czasie konferencji prasowej w niedzielę, że prace nad efektywnym lekiem na COVID-19 prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim „posuwają się naprzód”.

Na chwilę obecną nie wynaleziono jeszcze szczepionki na Covid-19. Na wynalezienie jej przeznaczono już ponad 250 mln funtów, czyli grubo ponad miliard złotych. Minister nie ma pewności, czy w ogóle naukowcy są w stanie wynaleźć szczepionkę na koronawirusa.

Co jeszcze powiedział minister tego kraju?

– Aby skutecznie pokonać tę chorobę, potrzebujemy bezpiecznej, działającej szczepionki – przyznał.

– Jestem dumny z tego jak nasi naukowcy i badacze połączyli swoje wysiłki zmierzające do stworzenia szczepionki, która pokona koronawirusa – zaznaczył. 

– Pierwsze testy kliniczne szczepionki z Oksfordu postępują dobrze, uczestnicy pierwszej fazy testów otrzymali dawkę szczepionki – mówił.

– Szybkość z jaką Uniwersytet Oksfordzki przygotował i zorganizował te skomplikowane testy jest naprawdę bezprecedensowa – podkreślił.

Minister powiedział też, że gigant farmaceutyczny AstraZeneca zawarł „dobrą umowę licencyjną” z Uniwersytetu Oksfordzkiego, z pomocą rządu.

To oznacza, że jeśli szczepionka okaże się skuteczna wówczas AstraZeneca będzie pracować nad przygotowaniem 30 milionów dawek szczepionki do września dla Brytyjczyków, w ramach umowy przewidującej przygotowanie ponad 100 mln dawek szczepionki – wyjaśnił.

Tylko patrzeć jak w ślad za Wielką Brytanią pójdzie polski rząd, który będzie chciał zaszczepić wszystkich Polaków, jak mówił Szumowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *